سی پی یو دو هسته ای اینتل

پردازنده های دو هسته ای Intel

طی دو سال اخیر پردازنده های رومیزی Intelدر وضعیت مناسبی قرار نداشته اند. CPUهای Pentium 4و Pentium Dبا سرعت Clockنسبتاً بالایی کار می کنند اما در مقایسه با رقیب خود یعنی AMDعملکرد ضعیفتری داشته اند. همچنین برق بسیار زیادی مصرف می کنند که بیشتر آن به صورت گرما تلف می شود. به عبارت دیگر داغتر و کندتر از Jesica Simpsonبوده اند. علی رغم تلاش های انجام شده توسط مهندسین Intelو انواع تولید، این تراشه ها بر اساس ریز معماری افزایش شبکه (Net burst) قادر نبوده اند بخوبی بر محدودیت های ذاتی شان غلبه کنند تا با Athlon 64برابری نمایند. در نتیجه Intelتصمیم گرفت Net burstرا کنار بگذارد و روی طرح جدید کارآمد و کم مصرف مربوط به طرح تیم اسرائیلی که مسئول Pentium Mبود، کار کند.
حاصل تلاش آن تیم ریز معماری جدیدی برای CPUاست به نام Core، که Core 2 Duoو Core 2از اولین پیاده سازی های اجرایی بر روی کامپیوترهای رومیزی می باشد. اکنون ماههاست که به معماری  Coreوابسته شده ایم. این معماری جریاناتی از جزئیات فنی جالب، پیش بینی های محکی نیمه رسمی، و پیش بینی و بررسی محصولاتی که هنوز به بازار نیامده اند را با خود به همراه دارد.
خوشبختانه انتظار برای پردازشگرهای Core 2به پایان رسید. اخیراً شرکت Intelقصد داشت محصول جدید خود را با تایید نهایی به عموم عرضه کند. پس از ساعت ها آزمایش و مقایسه ی این تراشه های Intelدر برابر بهترین محصولات AMD(به خصوص Athlon 64 X2)، این نتیجه حاصل شد که تراشه های Core 2بهترین کارایی را دارند. بدینوسیله گام بلند خود را برداشت و با بازگشت به دوران اوج، شهرت خود را بازیافت. ذیلاً به برخی از جزئیات و مشخصات این محصول پرداخته می شود.
صرفنظر از عملکرد خوب Core 2 Duo، این تراشه مکعبی ساده است که از این لحاظ تفاوت چندانی با پردازشگرهای Pentiumسابق ندارد. همانند آنها در یک سوکت به شکل LGA775قرار می گیرد و بر روی یک باس ۱۰۶۶MHzکار می کند، همچنین پردازشگرهای Core 2 Duo E6700مثل محصولات اخیر Intelدر فرآیند ساخت ۶۵نانومتری Intelتولید می شوند. اما بر خلاف آنها Core 2 Duo ترکیبی از دو تراشه که با هم در یک محفظه قرار گرفته باشند، نیست؛ بلکه طرحی دو هسته ای است که حدوداً دارای ۲۹۱ میلیون ترانزیستور چیده شده در ناحیه ای به مساحت ۱۴۳ میلیمتر مربع می باشد. در مقابل، در هر یک از دو تراشه ی متعلق به PentiumExtreme Edition 965، بطور تخمینی ۱۸۸ میلیون ترانزیستور درون قابی با مساحت ۸۱ میلیمتر مربع دارد. اگر این دو تراشه را در کنار یکدیگر قرار دهیم، این پردازنده در مجموع نسبت به Core 2 Duoتعداد ترانزیستور و همچین فضای قاب بیشتری خواهد داشت.
Intelقصد دارد در ابتدای نسل این تراشه ها، پنج نوع از محصولات Core 2را ارائه کند که قیمت و مشخصات آنها در جدول زیر آمده است.

ModelClock speedBus speedL2 cacheTDPPrice
Core 2 Extreme X68002.93GHz1066MHz4MB75 W$999
Core 2 Duo E67002.67GHz1066MHz4MB65 W$530
Core 2 Duo E66002.4GHz1066MHz4MB65 W$316
Core 2 Duo E64002.13GHz1066MHz2MB65 W$224
Core 2 Duo E63001.86GHz1066MHz2MB65 W$183

قیمت مدلهای میانی جدول با توجه به کارکرد آنها کاملاً مناسب هستند. اما آنچه واقعاٌ لازم است که به آن توجه کنید، ستون TDPاست. این پارامتر که کوتاه شده ی عبارت Thermal Design Powerمی باشد، میزان خنک سازی مورد نیاز برای تراشه را مشخص می کند، و این عدد به طور چشمگیری نسبت به Pentium Extreme Edition 965دارای برچسب ۱۳۰W، کاهش یافته است. سرعت Clockنیز کاهش یافته، زیرا ریزمعماری Coreبر روی عملکرد بالا به ازای هر Clockتمرکز دارد و به فرکانس های استراتوسفری Clockچندان اهمیت نمی دهد. پر سرعت ترین پردازنده ی Core 2، پردازنده ی X6800 Extremeاست که با سرعت ساعت ۲.۹۳GHzو TDPبالاتر و تفاوت قیمت تقریباً ۵۰۰ دلاری آن، از بقیه ی مدلها متمایز می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره parsianrayaneh

شرکت پارسیان رایانه با شماره ثبت 415222 و با 20 سال تجربه(از سال های 1372 تا به امروز) و رضایت مشتریان بی شمار در عرصه های مختلف همچون آموزش تعمیرات لپ تاپ,آموزش تعمیرات کامپیوتر,آموزش تعمیرات هارد دیسک,آموزش ویژه الکترونیک کاربردی,تعمیرات لپ تاپ,تعمیرات کامپیوتر و خدماتی متنوع و به روز ترین امکانات الکترونیکی در خدمت تمامی عزیزانی است که به کیفیت و تخصص اهمیت می دهند .تعمیرات لپ تاپ بصورت فوق تخصصی و همچنین آموزش تعمیرات لپ تاپ بصورت کاملا حرفه ای و در آموزشگاه کاملا مجهز و پیشرفته صورت می پذیرد.یکی از بزرگترین دلایلی که پارسیان رایانه را از دیگران متمایز می کند داشتن اساتیدبا تجربه(از سال 1372تا امروز)،متخصص و حضور در محیطی است که در آن آینده شما ستاره ای ، قابل رویت است .گارانتی استثنایی پارسیان رایانه مهر نهایی است بر تمامی خدماتی که به آن ایمان دارد و می کوشد تا بهترین کیفیت را ارائه دهد.ما تنها مرکزی میباشیم که در حضور کارورزان لپ تاپ ،مادربرد،هارددیسک،پاور،کارت گرافیک تعمیر میکنیم تا ازتجربیات اندوخته خود به کارورزان انتقال دهیم.دوره های پیشرفته ویژه همکار در پارسیان رایانه صورت می پذیرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *