تفاوت بین پردازنده های Core i اینتل نسل اول

پرازنده های اینتل نسل اول

اینتل نسل یک


پردازنده‌های جدید خانواده اینتل که از نسل Nehalem هستند در سه سری CORE i7، CORE i5 و CORE i3 به بازار معرفی شده‌‌اند که پردازنده‌های سریCOREi7 پیشرفته‌ترین آنهاست و از سوکت‌های ۱۱۳۶ پینی LGA1366 استفاده می‌کنند و پردازنده‌های CORE i5 از سوکت‌های ۱۱۵۶ پینی LGA1156 استفاده می‌کنند. پردازنده‌های جدید اینتل که در سه نسل CORE i3،CORE i5 و CORE i7 روی لپ‌تاپ‌ها نصب شده‌‌اند از تکنولوژی‌های جدیدی بهره‌مندند. پردازنده‌های سری CORE i7 چهار هسته‌ای و پردازنده‌های سری CORE i3 و CORE i5 دو هسته‌ای هستند؛ ولی سرعت بیشتری دارند.
شایان ذکر است که در حال حاضر دو نوع پردازنده i7 معرفی شده؛ یکی سری Core i7 9xx که برای سوکت ۱۳۶۶ و مادربورد X58 عرضه شده و دیگری Core I7 8xx که برای مادربوردهای P55,H57می باشد. مهمترین تفاوت پردازندهایی که بر اساس معماری Nehalem است عبارتند از: Corei7 9xxدارای ۴ هسته حقیقی و ۴ هسته مجازی می باشند در مجموع ۸ رشته. تراشه Corei7 8xx دارای ۴ هسته حقیقی و ۴ هسته مجازی می باشد در مجموع ۸ رشته. تراشه ی Corei5 دارای تنها ۴ هسته حقیقی است یا به عبارتی فاقد Hyper-threading می باشد. پردازنده Corei3 دو هسته دارد که از تکنولوژی Hyper-threading پشتیبانی می نماید. به عبارتی دو هسته حقیقی و دو هسته مجازی. در پردازنده Corei3همچنین شاهد تکنولوژیهای بسیار نوینی می باشیم مانند؛ تکنولوژی ساخت ۳۲نانومتری بکارگیری گرافیک مجتمع (IGP) که در سری های قبل وجود نداشت.
یکی از تکنولوژی‌های خاصی که در پردازنده‌های سری CORE i7 به کار رفته است SD GRAPHIC است که باعث می‌شود عکس‌ها و رنگ‌ها طبیعی‌تر و قوی‌تر نمایش داده شوند.
فناوری Hyper-Threadingنیز راه‌حلی برای استفاده دو پردازش همزمان در هر کدام از هسته‌ها است که باعث شده در یک زمان شاهد انجام هشت پردازش باشیم. این مورد باعث شده است که انجام بار سنگین پردازشی را با استفاده از این پردازنده به دست آوریم. با استفاده از این فن‌آوری، سیستم عامل می‌تواند به عملکردهای چند وظیفه‌ای خود به آسانی جامه عمل بپوشاند. با استفاده از پردازنده‌هایی که این قابلیت را دارند قادر خواهید بود تعداد بیشتری برنامه را در یک زمان هندل کنید و در زمان کمتری نیز به نتیجه مورد نظر خود دست یابید. تراشه های Core i5 فاقد این تکنولوژی هستند، اما در عوض تراشه های Core i3 از این فناوری پشتیبانی می کنند.سرزمین
Turbo Boostتکنولوژی دیگری است که در پردازنده‌های نسل جدید اینتل مورد استفاده قرار گرفته که این تکنولوژی سرعت بیشتری به پردازنده می‌دهد. به صورت پویا فرکانس پردازنده را در صورت نیاز افزایش می‌دهد. همچنین عملکرد این قسمت خودکار است و هنگامی که شما نیاز بیشتری برای پردازش دارید دست به کار خواهد شد. به عبارتی استفاده از این تکنولوژی باعث می‌شود که کاربر بتواند بیش از هفت فایل سنگین را بدون هیچ مشکلی باز کند. نحوه کار هم به این صورت است که پردازنده انرژی موردنظر برای باز کردن فایل‌های سنگین را از بخش‌های دیگر به طور اتوماتیک دریافت می‌کند. تمامی پردازنده های Core i5 از این فناوری پشتیبانی می کند، اما برخلاف آن تراشه های Core i3 فاقد این تکنولوژی می باشند.
تفاوت پردازنده‌های سری CORE i7،CORE i5 و CORE i3 در ایـن اســت کهCORE i7 چهار هسته‌ای و دو پردازنده دیگر دو هسته‌ای هستند. همچنین پردازنده CORE i7 می‌تواند تا ۱۲ مگ را به راحتی پشتیبانی کند، پردازنده‌های سری CORE i5 نیز تا ۶ مگ را پشتیبانی می‌کنند و در نهایت پردازنده‌های سری CORE i3 تا ۳ مگ را پشتیبانی می‌کنند. یکی دیگر از تفاوت های این نوع پردازنده ها در این است که سری Core i3 فاقد فناوری مجازی سازی vPro اینتل و تکنولوژی سرعت بخش رمزگذاری AES می باشد. همچنین سرعت ساعت تراشه های Core i5 بین ۲.۸ تا ۳.۳ گیگاهرتز می باشد. این درحالیست که فناوری IGP موجود در تراشه های Core i7 موجب شده سرعت این تراشه در بالاترین سطح به ۱۳۵۰ مگاهرتز برسد.

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *