معرفی رایانه کوچک MinnowBoard مجهز به پردازنده X86 اتم اینتل

با وجود Raspberry Pi ، Arduino Duo و BeagleBone دنیا پر شده از رایانه های کوچک و ارزانی که می توانند به کمک توسعه دهندگان خلاق بیایند و در همه چیز از روبات ها تا پروازهای فضایی به کار روند.

وجه تشابه همه این پلتفرم ها اما در یک چیز است: پردازنده آرم. تا کنون به جز یک مورد ، خبری از یک چنین دستگاهی با پردازنده X86 نبود و حالا ایتل این خلاء را با MinnowBoard پر کرده. این رایانه کوچک ۱۹۹ دلاری روی یک برد با ابعاد ۱۰.۶ در ۱۰.۶ سانتی متر ساخته شده و مجهز به پردازنده اتم است.

۵۰۰ نمونه اول این دستگاه چند ماه پیش ساخته شد و ظرف یک هفته به فروش رفت؛ این موضوع را دیوید آندرز، مهندس ارشد شرکت CircuitCo در همایش LinuxCon بیان کرده. جالب است بدانید این شرکت پیشتر ساخت رایانه های BeagleBoard و BeagleBone را هم بر عهده داشته و به خواست اینتل، تولید این سخت افزار باز متن را با شمارگانِ اولیه ۵۰۰۰ دستگاه از هفته جاری آغاز می کند.

به نظر نمی رسد MinnowBoard با این تعداد محدود و قیمت بالا بتواند تهدیدی برای رسپبری که فروش میلیونی دارد قلمداد شود. درواقع احتمالاً جامعه هدف متفاوتی را نشانه رفته. هرچند آقای اندرز معتقد است که بردهای X86 از لحاظ اندازه و قیمت کاهش خواهند داشت و برای علاقه مندان جذابتر خواهند شد.

سخت افزار باز به کاربران امکان می دهد که آنچه می خواهند را داشته باشند
لازم به ذکر است که MinnowBoard یک پلتفرم سخت افزار باز است ویژگی که رایانه های Arduio و BeagleBone هم دارند ولی رسپبری پای فاقد آن است. یعنی کاربران می توانند MinnowBoard شخصی خود را داشته باشند.

فقط باید موارد مورد نظرشان را با توجه به اطلاعات کاملی که از قطعات این دستگاه موجود است تهیه کنند. حتی این امکان وجود دارد که یک MinnowBoard پیش-آماده بخرند و شخصی سازی های مورد نظر خود را روی آن اعمال کنند و دقیقاً متناسب با نیازشان مطابقت دهند.

باز بودن یک پلتفرم سخت افزار بدین معنی ست که منبع کدهای [تقریباً] همه نرم افزارهای لازم برای اجرای آن پلتفرم، باز و آزاد است. با این حساب MinnowBoard نخستین برد مجهز به پردازنده X86 است که از سخت افزار باز پشتیبانی کامل می کند.

البته هنوز یک استثناء وجود دارد و آن هم واحد پردازش گرافیک است که فقط فایل های باینری برای راهندازی GPU در دسترس است و منبع کدها بسته باقی مانده. اندرز در این مورد می گوید: «تا وقتی به فشار بر شرکت هایی مثل اینتل و تگزاس ایسنترومنت ادامه می دهیم… می توان امیدوار بود که بالاخره آنها هم نور [حقیقت] را ببینند و این محدودیت ها را هم بر طرف کنند»

MinnowBoard قابلیت بارگذاری هر سیستم عاملی که روی پردازنده اتم اینتل اجرا شود را دارد ولی به طور پیش فرض با توزیع لینوکس Angstrom عرضه می شود.

در باب مشخصات یکی از نقاط قوت این دستگاه ورودی/خروجی های آن است. پشتیبانی از PCIe, SATA و گیگابایت اترنت باعث می شود انتخاب خوبی برای آموزش های مربوط به شبکه و سرور باشد.

یکی از ایرادات وارد به این رایانه قیمت زیاد آن است ولی آقای اندرز معتقد است که قدرت چند برابری دستگاه ساخت آنها نسبت به رایانه های رقبا، می تواند بحث قیمت را توجیه کند.

نسخه اولیه MinnowBoard دارای یک پردازنده نسبتاً قدمی ۳۲ بیتی و تک هسته ای اتم است. در این باره هم سازنده دستگاه به کاربردهای فراوانی که برای آن می توان تصور کرد اشاره می کند و معتقد است در وهله اول باید به یک پلتفرم مبتنی بر پردازنده اینتل دست یافت و سپس در جهت توسعه آن حرکت کرد.

به گفته آقای اندرز در دو-سه سال آینده شاهد چندین رقیب برای این رایانه کوچک خواهیم بود و حتی شاید بردهای مجهز به پردازنده های AMD هم دور از ذهن نباشند.

تازه های روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *