پردازنده های نسل سوم اینتل

نسل سوم پردازنده های اینتل


Ivy Bridge نام کد پردازنده های ۲۲nanometer مبتنی بر ترانزستورهای (tri-gate (3D شرکت اینتل است که شرکت اینتل این نمونه را نسل سوم پردازنده ها معرفی می کند.

Ivy Bridge بدلیل استفاده از ترانزیستورهای (tri-gate (3D تا ۵۰ درصد نسبت به عملیات های مشابه در پردازنده های مبتنی بر ۲D-planar مصرف برق کمتری را داراست. همچنین این پردازنده بین ۵ تا ۱۵ درصد عملکرد بالاتر و بین ۲۵ تا ۶۸ درصد افزایش یکپارچگی عملکرد GPU نسبت به پردازنده Sandy Bridge را دارد. این پردازنده در زمان overclocked تا ۲۰ درجه سانتی گراد دمای بیشتری نسبت به پروسسور Sandy Bridge تولید می کند.

در پردازنده ای که اپل در مک بوک پرو های آپدیت شده و مک بوک پرو با صفحه نمایش رتینا استفاده کرده است تکنولوژی Inetl Turbo Boost نیز معرفی شده است. تکنولوژی Intel Turbo Boost به هسته های پردازنده اجازه می دهد براساس تقاضا بطور خودکار سریعتر از فرکانس پایه عمل نمایند. یعنی در ۲٫۳GHz quad-core Intel Core i7 processor براساس تقاضا فرکانس تا ۳٫۳GHz و در ۲٫۶GHz quad-core Intel Core i7 processor تا ۳٫۶GHz افزایش می یابد.

تکنولوژی بعدی که در سایت اپل هم به عنوان مزیت این نوع پردازنده به آن پرداخته شده است تکنولوژی Hyper-Threading است. این تکنولوزی امکان ارسال دو تقاضا و اجرای آن به طور همزمان در هر هسته را فراهم می کند. برای مثال روی یک پردازنده ۴ هسته ای٬ OS X ٬ ۸ هسته مجازی را تشخیص می دهد بنابراین Task های بیشتری را به طور مساوی در سراسر هسته ها عملیاتی می کند. البته این تکنولوژی در پردازنده های Sandy Bridge هم وجود دارد.

در تصویر زیر می توانید ویژگی ها و تفاوت های پردازنده Ivy Bridge با Sandy Bridge را به طور خلاصه بررسی کنید.

مقایسه ویژگی های سخت افزاری Ivy Bridge و Sandy Bridge
همچنین این تراشه شامل یک پردازنده گرافیکی ۴۰۰۰ HD است که موتور گرافیکی و پردازش مدیا را بر روی چیپ ست یکپارچه کرده است تا گرافیک های بسیار واقعی برای تجربه ای بهتر در بازی های کامپیوتری به وجود بیاورد. Intel HD Graphics تا سه برابر کارایی نسبت به نسل های قبلی تراشه های گرافیکی را داراست ولی هنوز برای انجام بازی های ۳D با گرافیک سنگین چندان مناسب نیست. (البته شرکت اپل در مک بوک پروهای آپدیت شده و مک بوک پرو با صفحه نمایش رتینا به همین تراشه گرافیک روی پردازنده بسنده نکرده و از یک چیپ ست NVIDIA GeForce GT 650M بطور جداگانه بر روی این مدل لپ تاپ ها استفاده کرده است که بین ۵۱۲ تا ۱ مگابایت (براساس مدل) حافظه دارد که بطور خودکار عملیات سوئیچ بین تراشه های گرافیکی در زمان های مورد نیاز صورت می گیرد)

تعدادی از مزایای گرافیکی پردازنده Ivy Bridg
HD Graphics 4000 در این پردازنده عملکرد و بازدهی بیشتری در ارتباط با HD Media و ۳D دارد و بدین ترتیب عملیات های رندرینگ ویدیو با سرعت بسیار بیشتری نسبت به پردازنده Sandy Bridge انجام خواهد شد. به همین دلیل است که اپل برنامه های مثل Aperture و Final Cut را برای مک بوک پرو های جدید با صفحه نمایش رتینا آپدیت کرده است و در WWDC 2012 نمایی از عملکرد این برنامه ها را به نمایش گذاشت.

در مورد امنیت اینتل از تکنولوژی تولید کننده اعداد دیجیتالی تصادفی (DRNG) در این پردازنده ها استفاده کرده است. در این تکنولوژی از یک الگوریتم جدید رمزنگاری استفاده شده است که موجب بالارفتن امنیت می شود و همچنین توان کمتری از پردازنده برای تولید اعداد دیجیتالی تصادفی نسبت به الگوریتم های قبلی استفاده می کند. ویژگی بعدی امنیتی در این پردازنده٬ ویژگی (SMEP) است که حالتی برای نظارت بر عملکرد و اجرای تقاضا های ارسال شده به هسته ها می باشد. بدین ترتیب که از اجرا و عملیات بدافزارهایی که در حالتی قرار دارند که به عنوان یک Task یا Process در سیستم عامل شناخته نمی شوند جلوگیری می شود. در این ویژگی بکار رفته در پردازنده Ivy Bridge از اجرای تقاضاهایی که حق استفاده از منابع پردازنده از سمت سیستم عامل را دریافت نکرده اند جلوگیری می شود. البته این مورد کاملا وابسته به سیستم عامل می باشد و اگر سیستم عامل به Task ها و  process های ناشناس حق استفاده را ندهد این گونه بدافزارها نمی توانند به صورت مخفی فعالیت کنند چون مطمئنا هر فرآیندی نیازمند استفاده از منابع سخت افزاری است.

مدل های مختلفی از این پردازنده برای استفاده در کامپیوترهای دسکتاپ ٬ سرورها و استفاده در اسمارت فون ها آماده و در اواخر سال ۲۰۱۱ معرفی شدند. در اوایل سال ۲۰۱۲ در بعضی از لپ تاپ های جدید با برندهای مختلف استفاده شدند و هم اینک شرکت اپل از مدل های مختلف پردازنده ۴ هسته ای Corei7 از نوع Ivy Bridge در مک بوک پروهای آپدیت شده و مک بوک پرو با صفحه نمایش رتینا استفاده کرده است.

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *