سی پی یو دو هسته ای اینتل

cpu intel cor2 duo


طی دو سال اخیر پردازنده های رومیزی Intelدر وضعیت مناسبی قرار نداشته اند. CPUهای Pentium 4و Pentium Dبا سرعت Clockنسبتاً بالایی کار می کنند اما در مقایسه با رقیب خود یعنی AMDعملکرد ضعیفتری داشته اند. همچنین برق بسیار زیادی مصرف می کنند که بیشتر آن به صورت گرما تلف می شود. به عبارت دیگر داغتر و کندتر از Jesica Simpsonبوده اند. علی رغم تلاش های انجام شده توسط مهندسین Intelو انواع تولید، این تراشه ها بر اساس ریز معماری افزایش شبکه (Net burst) قادر نبوده اند بخوبی بر محدودیت های ذاتی شان غلبه کنند تا با Athlon 64برابری نمایند. در نتیجه Intelتصمیم گرفت Net burstرا کنار بگذارد و روی طرح جدید کارآمد و کم مصرف مربوط به طرح تیم اسرائیلی که مسئول Pentium Mبود، کار کند.
حاصل تلاش آن تیم ریز معماری جدیدی برای CPUاست به نام Core، که Core 2 Duoو Core 2از اولین پیاده سازی های اجرایی بر روی کامپیوترهای رومیزی می باشد. اکنون ماههاست که به معماری  Coreوابسته شده ایم. این معماری جریاناتی از جزئیات فنی جالب، پیش بینی های محکی نیمه رسمی، و پیش بینی و بررسی محصولاتی که هنوز به بازار نیامده اند را با خود به همراه دارد.
خوشبختانه انتظار برای پردازشگرهای Core 2به پایان رسید. اخیراً شرکت Intelقصد داشت محصول جدید خود را با تایید نهایی به عموم عرضه کند. پس از ساعت ها آزمایش و مقایسه ی این تراشه های Intelدر برابر بهترین محصولات AMD(به خصوص Athlon 64 X2)، این نتیجه حاصل شد که تراشه های Core 2بهترین کارایی را دارند. بدینوسیله گام بلند خود را برداشت و با بازگشت به دوران اوج، شهرت خود را بازیافت. ذیلاً به برخی از جزئیات و مشخصات این محصول پرداخته می شود.
صرفنظر از عملکرد خوب Core 2 Duo، این تراشه مکعبی ساده است که از این لحاظ تفاوت چندانی با پردازشگرهای Pentiumسابق ندارد. همانند آنها در یک سوکت به شکل LGA775قرار می گیرد و بر روی یک باس ۱۰۶۶MHzکار می کند، همچنین پردازشگرهای Core 2 Duo E6700مثل محصولات اخیر Intelدر فرآیند ساخت ۶۵نانومتری Intelتولید می شوند. اما بر خلاف آنها Core 2 Duo ترکیبی از دو تراشه که با هم در یک محفظه قرار گرفته باشند، نیست؛ بلکه طرحی دو هسته ای است که حدوداً دارای ۲۹۱ میلیون ترانزیستور چیده شده در ناحیه ای به مساحت ۱۴۳ میلیمتر مربع می باشد. در مقابل، در هر یک از دو تراشه ی متعلق به PentiumExtreme Edition 965، بطور تخمینی ۱۸۸ میلیون ترانزیستور درون قابی با مساحت ۸۱ میلیمتر مربع دارد. اگر این دو تراشه را در کنار یکدیگر قرار دهیم، این پردازنده در مجموع نسبت به Core 2 Duoتعداد ترانزیستور و همچین فضای قاب بیشتری خواهد داشت.
Intelقصد دارد در ابتدای نسل این تراشه ها، پنج نوع از محصولات Core 2را ارائه کند که قیمت و مشخصات آنها در جدول زیر آمده است.

Model Clock speed Bus speed L2 cache TDP Price
Core 2 Extreme X6800 2.93GHz 1066MHz 4MB 75 W $999
Core 2 Duo E6700 2.67GHz 1066MHz 4MB 65 W $530
Core 2 Duo E6600 2.4GHz 1066MHz 4MB 65 W $316
Core 2 Duo E6400 2.13GHz 1066MHz 2MB 65 W $224
Core 2 Duo E6300 1.86GHz 1066MHz 2MB 65 W $183

قیمت مدلهای میانی جدول با توجه به کارکرد آنها کاملاً مناسب هستند. اما آنچه واقعاٌ لازم است که به آن توجه کنید، ستون TDPاست. این پارامتر که کوتاه شده ی عبارت Thermal Design Powerمی باشد، میزان خنک سازی مورد نیاز برای تراشه را مشخص می کند، و این عدد به طور چشمگیری نسبت به Pentium Extreme Edition 965دارای برچسب ۱۳۰W، کاهش یافته است. سرعت Clockنیز کاهش یافته، زیرا ریزمعماری Coreبر روی عملکرد بالا به ازای هر Clockتمرکز دارد و به فرکانس های استراتوسفری Clockچندان اهمیت نمی دهد. پر سرعت ترین پردازنده ی Core 2، پردازنده ی X6800 Extremeاست که با سرعت ساعت ۲.۹۳GHzو TDPبالاتر و تفاوت قیمت تقریباً ۵۰۰ دلاری آن، از بقیه ی مدلها متمایز می شود.

مقالات آموزشی

پردازندهدو هسته ای اینتل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *